Tag Archives: costs

How Much Does It Cost to Live in an Airstream?

How much does it cost to live in an Airstream I get a lot of questions about the logistics of living in an Airstream. Let me be the first to say, the logistics are going to be different for everyone because everyone’s life is different. You might have two kids or five dogs. You might be retired. You might work from home. There are all kinds of logistics that will make your life different from mine. That being said, people are often interested in the true cost of living in an Airstream. Today I’m going to be answering the question: “How much does it cost to live in an Airstream?” by sharing what it costs for us to live in the Airstream.

If you aren’t familiar with our situation, let me give you a refresher. Hi! I’m Melanie. I am a librarian at a community college and I run this blog. I live with my husband, George who is an artist and our small (11 lb) dog, Bambi in our 1978 Airstream Sovereign. We currently have our Airstream parked on family land due to my traditional job situation. Here’s a breakdown of our monthly living costs and the reasoning behind the costs. Continue reading

How Much Money Can a Garden Save You? The Cost and Benefits of a Small Veggie Garden from a Beginning Gardener

how much money can a garden save you It’s not quite the end of the season, my pepper plants and my tomatoes are still producing (!), but I wanted to give a little update about my garden. Remember when I thought I couldn’t grow anything. Remember?! REMEMBER?! Well, I am beyond excited to report that my brown thumb has turned green, ya’ll. And today is your lucky day because I have a run down of the costs of my garden and, AND the cost if I simply went out and purchased the food. I am on fire.

Price of Seeds Cost at CSA* or Harris Teeter Amount Produced Price if purchased
Heirloom Tomatoes ($1.79) (unavailable at Home Depot, link to similar product) $2.99 (for 2)* 46 $68.77
Squash ($1.35) $2.99 (for 2)* 0 $0.00
Zucchini ($1.19) $2.99 (for 2)* 16 $23.92
Bell Peppers ($1.59) $1.99 (for 2)* 86 $85.57
Banana Peppers ($1.59) $0.43 97 $41.71
Onions ($1.59) $1.27 2 $2.54
Pumpkins ($1.43) $6.99 3 $20.97
Cucumbers ($1.35) $0.79 21 $16.59
Sunflowers ($1.35) $2.29 7 (about 2 cups) $2.29
Brussels Sprouts ($1.59) $3.49 0 $0.00
Supplies
Potting Soil (used sparingly to start seeds, previously purchased) $0.00
Gloves and a trowel (given as birthday gift) $0.00
Plow (borrowed) $0.00
Fencing to keep out critters ($34.97)
Garden Safe Insect Killer  ($5.79)
Garden Safe Fungicide ($5.47)
Miracle-Gro Shake ‘n Feed Fruits and Vegetables Granules ($12.47)
A cucumber plant when my other cucumber plants died (gifted from my FIL) $0.00
Tax
$5.14
Total Spent Total Produced (plus tax) Total Savings
$78.56 $280.73 $202.17

Additional Notes:

Garden Start Up Costs
I kept my start up costs very low. I didn’t create raised beds and my garden was by no means
“pretty.” I can’t keep up with Martha here. This isn’t rural New England!

Quite a few people around the blogosphere make a big deal about the start up costs of gardens. There’s very low start up costs if you keep it low. And yes, there is no guarantee that anything will sprout (just look at my squash!), but if you are successful, growing a garden can be a fun way to save on grocery costs.

Store Pricing
I used my CSA’s veggie pricing when available because I think it more accurately reflects the pricing of local produce. When not available, I used the pricing of a local grocer, Harris Teeter. (Yes, I know veggies might be cheaper somewhere else, this is just a good estimate, ya’ll!)

Novice Gardener
I think it’s also important to note that I am totally a beginning gardener. This is my first time keeping anything alive– including houseplants! I know there will be bad years and good years, but I believe with experience my vegetable gains will increase, thus increasing my savings.

The time factor
Yes, growing a garden (even a small one, like mine) takes time. Most weekends I was out there pulling weeds. I watered the plants almost every day (unless it rained). P.S. We have well water, so there was no cost for the water. But growing something, ANYTHING, keeping it alive, then eating something I grew with my own two hands has been one of the most rewarding things that I have ever done. EVER! And that includes getting my Master’s degree.

Have you ever planted a garden? If so, were you successful? Do you think it saved you money? Did you make an insane chart like I did? Let me know in the comments!

love,
melanie